M D
Thumb

Avusturya’da Çalışma

Yabancıların, Avusturya’nın sınırları içerisinde, iş pazarında çalışması “Yabancılar Çalışma Yasası’na” (AuslBG) göre belirlenmektedir. 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren tüm dünyadan Avusturya’ya nitelikli işgücü göçü “Rot-Weiß-Rot – Karte” (Kırmızı-Beyaz-Kırmızı – Kart) sistemiyle mümkün hale gelmiştir. Bu kriterli göç sistemi (puan sistemi) üçüncü ülkelerden gelen nitelikli işgüçlerine ve onların aile üyelerine, Avusturya’ya belirli süreler için göç imkanı sunmaktadır.

Avusturya çalışma vizesi başvurunda bulunmalısınız. Avusturya çalışma izni ülkede üst düzey eğitimli ve başarılı insanları istihdam etmek için verilen bir vize tipidir. Avusturya Çalışma iznini bir iş sözleşmesi ile Avusturya'da giden kişiler talep edebilirler. Avusturya çalışma izni Avusturya'da çalışılan eyalet içinde en fazla 2 yıl süre ile verilmekte olup, ülkede 14 ay yerleşik olarak çalışan yabancıların eş ve çocuklarının çalışmasına olanak sağlar.

“Kırmızı-Beyaz-Kırmızı –  Kart“ 24 ay ile sınırlıdır ve başvurusu yapılan işverenin yanında çalışma imkanı sunmaktadır. Bu işlemden sonra sahibine serbest iş pazarına erişim sağlayan “Kırmızı-Beyaz-Kırmızı –  Kart plus“  için başvuruda bulunulabilir.

Avusturya Çalışma Vizesi; Avusturya’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken ulusal vize türüdür.

Detaylı bilgi için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.