M D
Thumb

İsviçre’de Çalışma

İsviçre’de yaptığınız iş ile ilgili iş ilanının olması, iş başvurunuzun kabul edilmesi ve bir şirketin sizi işçi olarak kabul etmesi ve de iş sözleşmesi yapması gerekir. İsviçre’de bulunan şirketlerin yabancı işçi alımı konusunda kontenjanları bulunduğundan, İsviçre’deki iş başvurusunda bulunduğunuz şirket, başvuru yaptığınız iş ile ilgili olarak bu işi en iyi sizin yapabileceğine ikna olması gerekir.

İsviçre’de bulunan şirket ayrıca sizden İsviçre’de konuşulan resmi dillerinden herhangi birini hayatınızı idame ettirecek düzeyde okuma ve yazma bilgisini isteyecektir.

İsviçreli Şirket ile iş sözleşmesi yaptığınız takdirde sizinle ilgili evrakları bağlı bulunduğu kanton bölgesindeki iş kurumuna başvuruda bulunur. İsviçre toplam 26 kantondan oluşur ve her kantonda öncelikle oturum izni için başvuruda bulunabilecek göçmenlik büroları ve istihdam ofisleri bulunmaktadır.

Her kanton bölgesinde yerine getirilmesi gereken şartlar farklılıklar gösterebilmektedir. Yapılan Başvurunun Kanton tarafından kabul edilmesi durumunda, devlet göç sekterliğine (SEM) onay için gönderilmektedir.

Oturum izni ve çalışma süresine bağlı olarak, çalışma iznine işveren veya işçi başvurabilir.

Onay sonrasında İsviçre çalışma vizesi için İstanbul İsviçre Büyükelçiliğine şahsen başvuru yapmanız gerekir.  Vize değerlendirme süreleri ortalama 8 ila 10 hafta sürmektedir. Karar için dosya, yetkili kantonun göçmenlik ofisine gönderilecektir.

 

Detaylı bilgi için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.