M D
Thumb

Hollanda’da Çalışma

Hollanda çalışma izni, Hollanda’da çalışmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların alması gereken izin türüdür. Hollanda çalışma izni, MVV (Machtiging Voorlopig Verblijf) olarak da bilinmektedir. Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Servisine kısaca (IND) Hollanda geçici oturma izni ve çalışma vizesini “MVV” (Machtiging Voorlopig Verblijf) vermektedir.

Resmi iş teklifi veya çalışma sözleşmesi ile Hollanda oturum izni başvurusu Türkiye’den yapılabileceği gibi Hollanda’dan da yapılabilmektedir. Başvurunun Hollanda’dan yapılması durumunda ülkeye davet eden şirket veya şahıs tarafından Hollanda makamlarının öngördüğü koşulları yerine getirmelidir.  Ya da Türkiye’deki Hollanda dış temsilciliklerinden randevu alarak Hollanda çalışma vize başvurusu yapılmalıdır.

Hollanda çalışma izni almak için Türkiye’den Hollanda çalışma vizesine başvurulmalıdır. Hollanda çalışma vizesi D tipi vizeler kategorisindedir. Hollanda çalışma vizesi, hamiline 90 günden fazla süre boyunca Hollanda’da ikamet izni sağlamaktadır.

Yüksek nitelikli işçilerin oturum hakkı alabilmesi için Hollanda hükümeti objektif bir maaş kriteri seçmiştir. Aylık bürüt maaş üzerinden başvurular değerlendirmeye alınır. Maaşın Hollanda piyasasında bu pozisyonda çalışan biri ile aynı olması gerekir.

Hollanda’da bakanlığın yüksek nitelikli işçi programına kayıtlı bir şirkette kalifiye işçi olarak iş bulan 30 yaşının üstündeki yabancılar için maaş 2022 yılı için aylık bürüt tatil parası hariç € 4.840,- dur.

30 yaşının altındaki yabancılar için maaş kriteri aylık bürüt tatil parası hariç € 3.549,- dur.

Hollanda’da mezun olan bir yabancı için maaş kriteri aylık bürüt tatil parası hariç € 2.543,- dur.

Uluslararası şirketlerin kilit personeli için maaş kriteri aylık bürüt tatil parası hariç € 4.840- dur.

Türkiye ile Avrupa birliği arasındaki Ankara antlaşmasından dolayı yüksek nitelikli bir Türk işçisi Hollanda yüksek nitelikli işçi programına kayıtlı olmayan bir şirkette de çalışabilir. Bu yüksek nitelikli bir Türk işçisi için önemli bir avantajdır.

Detaylı bilgi için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.